Latest update March 28th, 2024 12:59 AM
Oct 20, 2019 Sports
Following the end of group play among the 12 teams contesting the 4th edition of the East Bank Football Association (EBFA) Under-11 League sponsored by USA based Guyanese Ralph Green, the four teams to contest the semi finals have been decided.
Yesterday was the final day of group play and saw Vurlon Mills Academy closing off with a 2-0 win over Eagles Football Club of Stewartville to end with the most points of all the teams as they also posted the most wins, four out of five matches and was also the lone team not to concede a goal.
Scoring for Mills Academy was Romario La Rose in the 25th minute and Shaquille Dhrymple three minutes later.
Kuru Kururu Warriors waltzed into the semis without breaking a sweat, gather three points and two goals which took them past Agricola Red Triangle as Swan Football Club, their Linden Soesdyke Highway neigbours, failed to show up.
Also winning via a similar route was Friendship All Stars (their first win) over Grove Hi Tech which also failed to turn up. These two walk over’s were the first for the tournament which had kicked off on September 14.
The biggest win of the day was recorded by Diamond United which defeated Fruta Conquerors 6-0. Rick Ramatar converted the second helmet-trick of the tournament in leading Diamond United to the biggest win of the tournament which bettered Fruta Conquerors and Agricola Red Triangle’s 4-0 triumphs over Eagles and Friendship All Stars, respectively.
Ramatar’s performance has also seen him take over the leader board for the most goals in the competition, he ended on seven; Timehri panthers’ Jaden Tasher has five. Ramatar scored in the
3rd, 5th, 7th and 17th minute with the other goals coming off the boots of Iouson Da Silva (10) and Danile Morgan in the 28th minute.
The semifinals would be contested on October 26 next from 09:30hrs when winner of Group ‘A’, Vurlon Mills Academy takes on the runner-up of Group ‘B’, Kuru Kururu Warriors. The second match from 10:00hrs will see the winner of Group ‘B’, Riddim Squad taking on the runner-up of Group ‘A’ which happens to be the defending champions, Timehri Panthers.
The respective winners will advance to the final to be played on Saturday November 2nd at the same venue while the losers will play the third and fourth place match. The players from the top two teams will each receive replica trophies whilst the third and fourth place sides will receive medals.
Please find below the final points standings following group play.
Gr. Team P W L D GF GA GD Points
A Vurlon Mills Academy 5 4 0 1 7 0 +7 13
A Timehri Panthers 5 3 1 1 8 4 +4 10
A Diamond United 5 2 2 1 9 4 +5 7
A Samatta Point/Kaneville 5 1 2 2 4 6 -2 5
A Fruta Conquerors 5 1 3 1 4 9 -5 4
A Eagles FC (Stewartville) 5 1 4 0 1 10 -9 3
Gr. Team P W L D GF GA GD Points
B Riddim Squad 5 3 0 2 6 2 +4 11
B Kuru Kururu Warriors 5 3 1 1 7 4 +3 10
B Agricola Red Triangle 5 2 0 3 6 1 +5 9
B Swan FC 5 1 3 1 4 8 -4 4
B Friendship All Stars 5 1 3 1 4 11 -7 4
B Grove Hi Tech 5 2 3 0 4 6 -2 3
THIS IDIOT TELLING GUYANA WE HAVE NO SAY IN THE 50% PROFIT SHARING AGREEMENT WE HAVE WITH EXXON.
Mar 28, 2024
Minister Ramson challenge athletes to better last year’s performance By Rawle Toney Kaieteur Sports – Guyana’s 23-member contingent for the CARIFTA Games in Grenada is set to depart the...B.V. Police Station Kaieteur News – The Beterverwagting Police Station, East Coast Demerara (ECD) will be reconstructed... more
By Sir Ronald Sanders Kaieteur News – In the face of escalating global environmental challenges, water scarcity and... more
Freedom of speech is our core value at Kaieteur News. If the letter/e-mail you sent was not published, and you believe that its contents were not libellous, let us know, please contact us by phone or email.
Feel free to send us your comments and/or criticisms.
Contact: 624-6456; 225-8452; 225-8458; 225-8463; 225-8465; 225-8473 or 225-8491.
Or by Email: [email protected] / [email protected]